„Czarny las” nie dla ubrań – oznaczenie geograficzne przeszkodą do rejestracji znaku

Black forest (pol. czarny las, niem. Schwarzwald) jako znak towarowy przeznaczony do oznaczania m.in. odzieży i obuwia wydaje się być oznaczeniem chwytliwym i oryginalnym, a przede wszystkim spełniającym wymogi przewidziane dla rejestracji znaku towarowego. Wybierając znak towarowy należy mieć jednak na względzie czy nie odpowiada on nazwie geograficznej, co może okazać się przeszkodą do rejestracji znaku towarowego.

Kolizja z oznaczeniem geograficznym

Tak też stało się z rejestracją unijnego znaku towarowego black forest przeznaczonego do oznaczania odzieży, obuwia, nakryć głowy, obuwia rekreacyjnego i sportowego, odzieży rekreacyjnej i sportowej w klasie 25.

Decyzja Wydziału Odwołań Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (dalej: EUIPO) z dnia 8 kwietnia 2020 r. podtrzymała wcześniejszą decyzję Urzędu o unieważnieniu znaku towarowego black forest w stosunku do towarów z klasy 25.

Podstawą decyzji jest art. 7 pkt 1 lit. c rozporządzenia w sprawie znaku towarowego Unii Europejskiej, zgodnie z którym

„Nie są rejestrowane znaki towarowe, które składają się wyłącznie z oznaczeń lub wskazówek mogących służyć w obrocie do oznaczania rodzaju, jakości, ilości, przeznaczenia, wartości, pochodzenia geograficznego lub czasu produkcji towaru lub świadczenia usługi, lub innych właściwości towarów lub usług”.

Kontynuuj czytanie artykułu Joanny Rafalskiej na IP-blog.pl

Print Friendly, PDF & Email

Nasi doradcy


Pokaż więcej